معلم خصوصی؛ از چرایی نیاز تا معرفی روشهای یک تدریس موفق و کارآمد

معلم خصوصی؛ از چرایی نیاز تا معرفی روشهای یک تدریس موفق و کارآمد

5٫0 rating based on 1,234 ratings
راهکارهایی برای تدریس لذتبخش و کارآمد یک معلم خصوصی

ویژگی های یک معلم خصوصی موفق چیست و چگونه می توانیم تدریسی موفق و کارآمد داشته باشیم؟

چرایی نیاز به معلم خصوصی؟ هنگامی که توضیحات معلم، سر کلاسِ مدرسه، برای دانش آموز کافی نباشد و دانش آموز یا خانواده وی، احساس می کنند برای درک عمیق تر مفاهیم درسی، نیازمند به صرف زمان و توضیحات بیشتری هستند، استفاده از حضور معلم خصوصی پس از اتمام ساعات مدرسه می تواند یکی از گزینه های حل این مشکل باشد.

وجود حواس پرتی های دائم در کلاس، نداشتن وقت کافی برای یاد دادن تمامی نکات لازم، عدم تسلط معلم به مبحث در حال تدریس، عدم برقراری ارتباط درست معلم با دانش آموزان، عدم فهم و درک مناسب دانش آموزان از مطلب مورد نظر و…، همه و همه، دانش آموزان را به سوی تدریس توسط معلم خصوصی سوق می دهد.

بعنوان یک معلم خصوصی، چه کنم تا تدریسی لذتبخش همراه با بازدهی بالا داشته باشم؟

بعنوان یک معلم خصوصی، قبل از هر چیز، برای داشتن تدریسی کارآمد و لذتبخش، یکسری پیش نیازهایی لازم است که باید حتماً آن ها را دارا باشید تا بتوانید معلم موفقی شوید.

راهکارهای تدریس لذتبخش معلم خصوصی
🔹 اگر واقعاً به تدریس علاقه دارید، در این زمینه فعالیت کنید.

 مثل هر کار دیگری، معلمینی موفق هستند که در درجه اول، به کار خودشان علاقه داشته باشند.  شما نیز بعنوان یک معلم خصوصی، وقتی کار تدریس یا تدریس خصوصی انتخاب کنید، که به آن علاقه داشته باشید. ممکن است بدون علاقه هم بتوانید کسب درآمد کنید ولی بی شک خیلی موفق نخواهید شد.

وقتی با علاقه تدریس می کنید، این علاقه ی شما، به شاگردهایتان هم منتقل می شود و در نتیجه، آنها نیز درس را بهتر یاد می گیرند و به حضور در کلاسهای شما، علاقه بیشتری نشان می دهند.

از طرفی، وقتی شما در زمینه ی تدریس فعالیت دارید، ممکن است در ایام امتحانات، در روز، ۱۰ ساعت تدریس کنید و اگر به کار تدریس علاقه نداشته باشید، خیلی زود، خسته و دلزده خواهید شد.

وقتی با علاقه تدریس می کنید
🔹 دروسی را انتخاب نمائید که از تدریس آنها لذت می برید.

مسلماً شما نسبت به تمامی دروس حس یکسانی ندارید و در دوران دبیرستان و دانشگاه هم، در بعضی از دروس عملکرد بهتری داشته اید. اگر می خواهید بسرعت، پله های ترقی را طی کنید، دروسی را تدریس کنید که از تدریس آنها لذت می برید.

بعنوان مثال، اگر در دبیرستان و دانشگاه، در درس شیمی به نسبت ریاضی، عملکرد بهتری داشته اید و نمرات بهتری گرفته اید، به جای فعالیت در زمینه ی تدریس خصوصی ریاضی، بیشتر در زمینه ی تدریس خصوصی شیمی، شاگرد بگیرید و فعالیت داشته باشید. یا اگر تدریس زبان انگلیسی را بهتر انجام می دهید و پایه ی زبان قوی ای دارید، در این زمینه بیشتر شاگرد قبول کنید.

 وقتی خودتان، قبلا ًدر یک درس نمرات بهتری گرفته اید، مسلما در تدریس آن درس هم، موفق تر خواهید بود.

دروسی را انتخاب نمائید که از تدریس آنها لذت می برید
🔹 روشهای مختلف جذب شاگرد را امتحان کنید.

برای کسب درآمد بالا از تدریس خصوصی، مهم است که تعداد شاگردهای زیادی داشته باشید. برای جذب شاگرد، می توانید با آموزشگاههای مختلف تماس بگیرید و برای کار تدریس اعلام امادگی کنید. در روزنامه تبلیغ کنید و یا تراکت تبلیغاتی، چاپ و توزیع نمائید. بعنوان یک روش دیگر هم می توان، به ثبت آگهی تدریس خصوصی در سایت های تخصصی تبلیغات تدریس، مانند ایران مدرس یا استاد سلام اشاره کرد.

🔹 دوست و همراه دانش آموزتان باشید.

اگر شما یک معلم خصوصی هستید، باید بدانید که شما باید در درجه اول، دوست و همراه دانش آموزتان باشید. تلاش کنید تا احساس دانش آموز به شما، با ترس و نفرت همراه نباشد، چرا که یادگیری در محیط دوستانه، قطعاً بازده بالاتری نسبت به یادگیری در محیط خشک و رسمی دارد. از طرف دیگر، ایجاد تعادل میان دوستی شما با دانش آموزتان و جدیت در تدریستان، باعث می شود ضمن ایجاد فضای علمی مفید، ساعات تدریس برای هیچکدام از شما خسته کننده و کسالت بار نباشد.

دوست و همراه دانش آموزتان باشید
🔹 با دانش آموزتان ارتباط موثری برقرار کنید.

نکته مهم دیگر در یک تدریس خصوصی موفق، مشارکت دادن دانش آموز حین تدریس می باشد. سعی کنید تنها شما صحبت نکنید، بلکه فرصتی دهید تا دانش آموز نیز به بیان ایده، سوالات و برداشت های شخصی اش از موضوع بپردازد. از او بخواهید در مورد موضوع درس بیشتر صحبت کند و در حین صحبت هایش پاسخ سوالاتش را بیابد. اجازه دهید جملات شما را، او کامل کند. در این حالت، ناخود آگاه، حواسش بیشتر به سمت درس معطوف می شود و از پراکندگی ذهنش کم می شود.

🔹 از مثال های ملموس، عینی و حتی خنده دار برای درک عمیق تر مفاهیم، به دانش آموز استفاده کنید.

اگر سن دانش آموز شما کم است، مثلاً در دوره دبستان تحصیل می کند، می توانید با ایجاد بازی و معما، وی را به یادگیری تشویق کنید. کمی شوخی و تفریح در طول کلاس، می تواند جو رسمی و خشک کلاس را، به جوی صمیمی و مفید تبدیل کند.

از مثال های ملموس استفاده کنید
🔹 کمی بیش از ساعت توافق شده برای تدریس برای دانش آموز وقت بگذارید.

 این رفتار شما در جایگاه یک معلم خصوصی، باعث جلب حس اعتماد بین شما، دانش آموز و والدینش می شود و تاثیر فوق العاده ای بر آرامش و تمرکز همه دارد.

 این رفتار شما در جایگاه یک معلم خصوصی، باعث جلب حس اعتماد بین شما، دانش آموز و والدینش می شود و تاثیر فوق العاده ای بر آرامش و تمرکز همه دارد.

🔹 علایق دانش آموزتان را کشف کنید.

اینکار شما، تا حد زیادی می توانید بر یادگیری دانش آموز، تاثیری مثبت بگذارد. فرض کنیم باید جبر و احتمال را به دانش آموزی بیاموزید که عاشق فوتبال و حواشی آن است. می توانید از مثال هایی در زمینه فوتبال، حین طرح سوال برایش استفاده کنید، تا به موضوع درس علاقمند تر شود و مشارکت فعال تری داشته باشد.

🔹 یک معلم آپدیت باشید.

یک معلم خصوصی خوب، همیشه خود را در زمینه ی موضوع مورد تدریسش، به روز یا اصطلاحاً، آپدیت نگاه می دارد. آخرین شیوه ها و نکات علمی را، مطالعه می کند و سعی می کند با تسلط بر تمام ابعاد درس، فن بیانی خوب، قوی و شفاف برای تفهیم مفاهیم به دانش آموزش، داشته باشد.

🔹 شیوه تدریس شما باید کل به جز باشد.

نکته مهم دیگر در حین تدریس خصوصی، آنست که، شیوه حل مسئله در حین درس دادن، باید کل به جزء باشد. به این صورت که، پس از تدریس مباحث و مفاهیم، از مثال های آسان شروع به آموزش شود و به مرور مثال ها سخت تر شوند. تمرینات هرجلسه باید در حد اعتدال برای جلسات بعد، در نظر گرفته شود. چرا که تمرینات زیاد، دانش آموز را مضطرب و کلافه کرده و تمرینات کم، باعث فراموش شدن مباحث درس داده شده و بی اهمیت شماردن تدریس می شود.

🔹 جلسات رفع اشکال دانش آموز فراموش نشود.

پس از پایان هر مفهوم و همچنین پس از پایان کل جلسات تدریس، بهتر است یک الی دو جلسه، رفع اشکال کاربردی در نظر گرفته شود. لازم است چند روز یا چند هفته ای، فرصت کافی به دانش آموز داده شود تا با مطالعه ، مرور مجدد و حل تمارین تکمیلی، سوالات خود را یادداشت کرده و در جلسات رفع اشکال نسبت به پاسخ آنها اقدام نماید. در این مرحله اگر مبحثی وجود دارد که دانش آموز کاملاً متوجه نشده است، میزان صمیمیت در رابطه شما و دانش آموز باعث می شود، بدون ترس و واهمه، مشکلش را با شما در میان بگذارد.

🔹 در طی جلسات تدریس، باید دیدی واقع گرایانه نسبت به روند پیشرفت دانش آموز داشته باشید.

معلم باید از هرگونه خیال پردازی، امید واهی یا تحقیر و توهین به دانش آموز، خودداری نموده و با دیدی واقعی، وی و والدینش را در جریان روند تدریس بگذارد. این امر باعث می شود تا هنگام امتحان، نتیجه کسب شده، دور از انتظار هیچ یک از طرفین نباشد. همچنین، معلم باید بتواند در زمینه ی استرس سر جلسه امتحان و نحوه پاسخگویی به سوالات، دانش آموز را راهنمایی کند. دانش آموز با پاسخگویی سوالات به ترتیب ساده به سخت، می تواند در وقت محدود امتحان، بهترین نمره را کسب کند.

و در آخر، به عنوان یک معلم خصوصی، همیشه به یاد داشته باشید بهترین تبلیغ برای شما، نظرات، امتیازات و نتایج دانش آموزان قبلی شما و به طور کلی میزان رضایت آنها و خانوادشان، از فرآیند تدریس شما می باشد.

ویژگی های شخصیتی یک معلم , ویژگی های معلم حرفه ای , ویژگی های معلم خوب pdf , ویژگی های یک معلم خوب و نمونه ,خلاصه کتاب ویژگی های معلم خوب , اهداف یک معلم خوب , ویژگی یک معلم خصوصی موفق

Avatar
زهرا خوش کلام وب‌سایت
زهرا خوش کلام هستم...کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار... عاشق کارای تحقیقاتی و تولید محتوام... به حوزه ی بازاریابی علاقه مندم... مسئول تولید محتوای تیم کلاسه م... سرسختانه واسه ی هدفام میجنگم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *