روش تدریس و نقش انواع سبک یادگیری در انتخاب آن

روش تدریس و نقش انواع سبک یادگیری در انتخاب آن

5٫0 rating based on 1,234 ratings

سبک های یادگیری

🔹چه رابطه ای بین روش تدریس و سبک یادگیری وجود دارد؟

🔹 آیا سبک های یادگیری را می‌شناسید؟

🔹 آیا میدانید کدام سبک یادگیری مناسب با شما می‌باشد؟

🔹 تا حالا کسی سعی کرده چیزی رو به شما یاد بدهد ولی شما بسختی اون رو یاد بگیرید؟؟

پیشنهاد میکنم حتما مقاله زیر رو بخوانید:


روش تدریس به سبک معلمان جذاب جهان


شاید شما هم در دوستان و اطرافیانتان دیده باشید بعضی ها استعداد فوق العاده ای در کارهای فنی دارند یا یک ورزش را خیلی سریع یاد می گیرند. بعضی‌ها در نوشتن قوی هستند؛ خودشان شعر می گویند یا بدون زحمت هر شعری را حفظ می کنند و بعضی دیگر هم در محاسبات و ریاضیات، استعداد دارند.

خود شما هم حتماً در زمینه ای، بهتر از دیگران هستید. دلیل آن اینست که ما به جز تفاوت در استعدادهای طبیعی مان، در سبک یادگیری هم با هم فرق داریم.

بعنوان مثال سبک یادگیری کسانی که در کلاس‌های تئوری عملکرد خوبی ندارند بگونه‌ای است که اگر در آن درس از روش‌های دیگر تدریس (مانند ارائه سمینار) استفاده می شد یادگیری بهبود پیدا می‌کرد و افراد از بودن سر کلاس، لذت می ‌بردند.
خلاصه اینکه درست است که شاید برخی از ما در بعضی موضوعات استعداد خاصی نداشته باشیم ولی می‌توانیم با استفاده از روش‌های مختلف یادگیری، آن را بهبود بخشیم. بعنوان مثال نت برداری کنیم از تخیل خود بهره ببریم یا حتی راجع به آن موضوع با دوست خود به بحث و مناظره بپردازیم.


آشنایی با سبک های مختلف یادگیری به شما کمک می کند که خودتان را بهتر بشناسید، در یادگیری پیشرفت کنید و در امتحان ها به نتیجه های بهتری برسید.

شما بعنوان یک معلم، کسی که مهمترین و اصلی ترین نقش در حوزه ی آموزش رو بر عهده دارد، زمانی میتوانید بهترین روش تدریس رو به مخاطبینتون ارائه بدید، که قبل از هر چیز، به سبک های مختلف یادگیری واقف باشید. وقتی برای هر دانش آموز، یک روش تدریس منحصربفرد مطابق با سبک یادگیری او ارائه دهید، آنوقت است که بازدهی کلاس تان بشکل فوق العاده ای بالا میرود و عالی ترین نتیجه را کسب خواهید کرد.


در ادامه ی این مقاله جذاب و کاربردی، به معرفی جامع و کامل انواع سبک های یادگیری می پردازیم. با ما تا آخر، همراه باشید.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، شما بعنوان یک معلم نمونه، با شناخت کامل نسبت به انواع سبک های یادگیری، می توانید بهترین و مناسب ترین روش تدریس را برای هر یک از دانش آموزان خود بشکل منحصربفرد ارائه دهید.


در زمینه سبک های یادگیری، تحقیقات زیادی شده و مدل‌های مختلفی ارائه شده است.

یکی از رایج ترین مدل‌ها در بررسی سبک‌های یادگیری، مدل وارک (VARK) ) است که توسط نیل فلمینگ درسال 1998 در دانشگاه لینکلن نیوزیلند طراحی شد و بیانگر این است که دریافت اطلاعات در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

بر اساس این مدل، سبک یادگیری افراد مختلف، به پنج گروه دیداری، شنیداری، خواندنی-نوشتنی، عملکردی و چندگانه تقسیم می شود.

1) اگر سبک یادگیری شما دیداری باشد:

یاد گیری دیداری

اگر شما درس هایی را ترجیح می‌دهید که به صورت تصویری، آموزش داده می‌شوند، این احتمال وجود دارد که شما در زمره ی افرادی با سبک یادگیری دیداری باشید، که البته شمار کثیری از مردم در این دسته قرار می‌گیرند. این افراد برای کسب اطلاعات و یادگیری بهتر به تصویر، ویدئو، نمودار و کتاب نیاز دارند.


زمانی که اطلاعات از طریق ویدئو پروژکتور، تخته وایت برد و حتی یک تکه کاغذ در پیش چشم این افراد به تصویر کشیده می‌شود، قدرت یادگیری آن ها به میزان قابل توجهی بهبود می‌یابد. آنها تمایل شدیدی به برداشتن یادداشت های مفصل و با جزئیات فراوان دارند و زمان زیادی را صرف مرور کردن اطلاعات مندرج در کتب درسی می‌کنند.

هنگامی‌که می‌خواهند موضوعی را درک کرده یا مطلبی را به خاطر بسپارند، شروع به کشیدن تصویر و رسم کردن نمودار می‌کنند. اگر شما هم یک یادگیرنده دیداری هستید، بدون تردید استفاده از تصویر، عکس، رنگ، نمودار و سایر پدیده های بصری در یادداشت برداری، آماده شدن برای امتحان و روند مطالعه شما بسیار مؤثر و کارساز خواهد بود.

سعی کنید در صورت امکان به جای متن از عکس استفاده کنید. برای درک بهتر مفاهیم برای خود دیاگرام و نمودار رسم کرده یا برای به خاطر سپردن مراحل مهم و ارتباط های کلیدی یک سناریوی تصویری طراحی نمایید.

2) اگر سبک یادگیری شما، شنیداری باشد:

یادگیری شنیداری

افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند برای یادگیری و درک بهتر مطالب ، گوش دادن به کنفرانس ها، سخنرانی ها، صدای ضبط شده و روش هایی از این دست را، ترجیح می‌دهند. یادگیرنده های دیداری، بیشتر بدنبال خواندن کتاب و تماشای ویدئو هستند و یادگیرنده های شنیداری نسبت به حاضر شدن در کنفرانس ها و گوش دادن به نوار ضبط شده کتاب علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

این افراد در زمینه تشخیص صدا و موسیقی استعداد قابلی دارند. آن ها می‌توانند به زیبایی آواز سر دهند، شیفته موسیقی بوده و می‌توانند با هنرمندی هر چه تمام آلات موسیقی را بنوازند و صداهای مختلف را از هم تشخیص دهند.


اگر شما هم یک یادگیرنده شنیداری هستید، بی شک گنجادن ادوات صوتی، تکنیک های شنیداری، صدا، شعر یا موسیقی می‌تواند تأثیر بسزایی در روند مطالعه و یادگیری شما داشته باشد. برای بهتر مجسم کردن فرآیندها و سیستم ها می‌توانید از موسیقی یا فایل های صوتی بهره بگیرید. بعنوان مثال، در حین مطالعه در خصوص روند پرواز، گوش دادن به صدای هواپیما می‌تواند فرآیند یادگیری این افراد را تسریع کند.


استفاده از موسیقی، شعر، آهنگ و تکنیک های موسیقی می‌تواند شما را در به خاطر سپردن و از بر کردن مطالب یاری کند.اطلاعاتی که قرار است یاد بگیرید را جایگزین اشعار محبوبتان کنید، این یک راهکار بسیار مفید و قدرتمند برای یادگیرنده های شنیداری به شمار می‌رود. آنها با تکیه بر این تکنیک می‌توانند حجم عظیمی‌ از اطلاعات را حفظ کرده و دیگر هیچ گاه مطلبی را از یاد نبرند.

3) اگر سبک یادگیری شما، خواندنی_ نوشتنی باشد:

یادگیری خواندنی/ نوشتنی

یادگیری خواندنی- نوشتنی، هم شامل سخن گفتن می‌شود و هم نوشتن. آنها در بیان احساسات خود و به رشته تحریر در آوردن آن مهارت بسیار دارند. این افراد شیفته ی خواندن و نوشتن بوده و از گوش دادن به موسیقی و ترانه، تلفظ کلمات دشوار و اشعار سفید لذت می‌برند. آنها دامنه ی لغات وسیعی داشته و به پیدا کردن معنا و مفهوم واژگان علاقه نشان می دهند. آنها به آسانی کلمات جدیدی را به دایره لغات خود اضافه می‌کنند.

یادگیرنده های خواندنی- نوشتنی، باید به تکنیک هایی روی بیاورند که هر دو مهارت تکلم کردن و نوشتن را در بر می‌گیرند. با صدای بلند مرور کردن مطالب درسی، به خاطر سپردن اطلاعات را برای چنین افرادی تسهیل می‌کند.
تکنیک های لغت محوری از قبیل نمایشنامه نویسی و اخبارگونه خواندن مطالب، در زمره استراتژی های موفقی است که ذهن یادگیرنده های شفاهی را تقویت کرده و آن ها را در به یاد آوردن مطالب یاری می‌کنند.

یک ترفند بسیار مفید و کارآمد که به این افراد کمک می‌کند تا لیست ها و توالی ها را از بر کنند، روش مخفف سازی است. در این روش حرف اول کلمات را به هم متصل کرده و کلمه حاصل را حفظ می‌ کنند.

4) اگر سبک یادگیری شما، عملکردی باشد:

یادگیری عملکردی

این دسته از افراد زمانی که خود دست به کار شده و از طریق تمرینات عملی و تحرک جسمی نسبت به کسب اطلاعات اقدام کنند، بهترین نتیجه را می‌بینند؛ آن ها باید همه چیز را خودشان تجربه کنند.

بعنوان مثال اگر قصد دارند در کلاس های تعمیر اتومبیل شرکت کنند، تنها بیان تئوری مطالب کمک چندانی به آنها نخواهد کرد. می‌بایست از نزدیک اتومبیل را لمس کنند و در حین یادگیری تمام مراحل را شخصاً انجام دهند.

یادگیرنده های جنبشی در کلاس های عملی و آزمایشگاه ها بی نظیرند و حسابی می‌درخشند. اگر شما نیز از این دست افراد هستید، تحرک جسمی، تمرینات عملی و از نزدیک لمس کردن اشیا را از قلم نیندازید.این روش ها کمک شایان ذکری به روند یادگیری و مطالعات شما خواهد داشت.

پس اگر به سرتان زد که به کلاس های قایقرانی بروید، جزوه ها و دفترچه راهنما را به دقت مطالعه کنید اما بیشتر زمان خود را بر روی قایق و انجام تمرین عملی مراحل و تکنیک های قایقرانی سپری کنید.

5) اگر سبک یادگیری شما چندگانه باشد:

یادگیری چندگانه

این سبک، زمانی که سعی می کنید برای فهم موضوعی از تمام روش هایی که برای یادگیری دوست دارید، استفاده کنید (مثلاً استفاده همزمان از ترکیب سبک یادگیری دیداری و عملکردی و خواندنی و نوشتنی) می تواند انرژی بر و وقت گیر باشد.

کلام آخر برای شما معلم گرامی

حالا که با انواع سبک های یادگیری آشنا شدید بهترین روش تدریس رو برای کلاس درس ات رو انتخاب کنید. سال تحصیلی پربار و پر از موفقیت برای خود و دانش آموزانتون رقم بزن.
و به این سوال جواب بدید که :

سبک یادگیری
Avatar
زهرا خوش کلام وب‌سایت
زهرا خوش کلام هستم...کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار... عاشق کارای تحقیقاتی و تولید محتوام... به حوزه ی بازاریابی علاقه مندم... مسئول تولید محتوای تیم کلاسه م... سرسختانه واسه ی هدفام میجنگم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *