روش تدریس و تاثیر آن بر جذب یا دفع مخاطب

روش تدریس و تاثیر آن بر جذب یا دفع مخاطب

5٫0 rating based on 1,234 ratings

روش تدریس به سبک معلمان جذاب جهان

روش تدریس ، تکنیک جذب یا دفع مخاطب. همه ما در زمان تحصیلمان در مدرسه، معلمانی داشتیم که روش تدریس خاصی داشتند. برخی، بسیار جذاب و گیرا و برخی دیگر، بسیار کسل کننده و خسته کننده…

یک روش تدریس که، گاهی اوقات باعث میشد با عشق و علاقه، درسی را دنبال کنیم و یا به کُل، از آن درس، بیزار شویم!

روش تدریس جذاب
روش تدریس کسل کننده

یک خواهش!  بهترین و بدترین معلم دوران تحصیل خود را به یاد بیاورید و بگویید که چه ویژگی‌ هایی داشتند و تدریس آنها چگونه بود که در ذهن شما ماندگار شدند، حال، خواه به خوبی یا به بدی…؟

معلمانی که با بازی و آموزش‌های جالب، داستان و کارگروهی و… به ما درس می دادند و روش‌های تدریس متنوعی داشتند و از آن طرف، معلمانی که با تهدید و فریاد، کلاس خود را، مدیریت می کردند.

البته موضوع روش تدریس، فقط و فقط محدود به دوران مدرسه و معلمان آموزش و پرورش نیست.

در هر سازمان آموزشی، روش تدریس، موضوعی بسیار کلیدی است. فرقی نمی کند که این سازمان چه باشد؟

🔸 آموزش و پرورش؟

🔸 کلاسی در دانشگاه؟

🔸 موسسه زبان؟

🔸 کلاس فن بیان و سخنرانی؟و ..

روش تدریس در هر فضای آموزشی، نقشی کلیدی دارد اما متاسفانه، این موضوع کلیدی، در کشور ما، تقریباً فراموش شده است.

یک پیشنهاد دوستانه برای شما معلم گرامی؛ اگر می‌خواهید با نوآوری های اموزشی در روش تدریس آشنا شوید، خواندن این مقاله ی جذاب و کاربردی را از دست ندهید!

در این مقاله، ابتدا به تعریف روش تدریس و دلایل نیاز به داشتن مدل های متنوع روش تدریس می پردازیم و در ادامه شما را با ایده های ناب و جذابِ روش های تدریس آشنا می کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

روش تدریس چیست؟

روش تدریس، مجموعه فعالیت های برنامه ریزی شده ای است که در نهایت، نه برای ارائه ی تدریس بهتر، بلکه برای یادگیری هر چه بهتر دانش آموز، بکار می رود. بنابراین روش تدریس، ابزاری است که معلم، با تدبیر و ابتکار خود، آنها را بکارمی گیرد  تا هدف های آموزشی مورد نظرش، بهتر تحقق یابند.

معلم‌های کارآمد و موفق، همیشه در جستجوی راهبردهای تدریس جدید و هیجانان انگیزی هستند که دانش آموزان را مشتاق و با انگیزه سازند.

چه یک معلم تازه‌کار باشید و چه یک معلم باتجربه، ممکن است احساس کنید که تمام شعارها، نظریه ‌ها، و راهبردهای جدید آموزشی ای که وجود دارند، شما را غرق خود کرده اند.

با وجود تمام این اطلاعات، تصمیم‌گیری درمورد اینکه کدام راهبرد یا روش تدریس، برای کلاس شما مناسب هستند، کار دشواری است.

گاهی ممکن است  آن روش تدریس قدیمی و امتحان شده‌ای که در کلاس درس استفاده می‌کرده‌ اید، بهترین روش باشد و گاهی هم، یک روش تدریس جدید، مناسب با سبک تدریس شما نباشد.

یک معلم آگاه، بعد از انتخاب محتوا، باید خط مشی و روش مناسب تدریس خود را انتخاب کند. چون روش او، چگونگی فعالیت دانش آموزان را برای رسیدن به هدف های آموزشی، مشخص می سازد.

آشنایی با مدل های مختلف روش تدریس و بکارگیری آنها، موجب می شود که هدف های تعلیم و تربیت با سهولت بیشتر و در مدت زمان کمتری محقق گردند. لذا یکی از امور مهم و لازم برای هر معلم این است که با روش های مختلف تدریس، آشنا باشد و از روش یا روش های مناسب برای کلاس درس خود، استفاده کند. هر چه معلم، با روش های تدریس بیشتری آشنا باشد، در موقعیت های مختلف، برای رسیدن به مقاصد آموزشی، آزادی عمل و توفیقات بیشتری هم خواهد داشت.

معمولاً در تدریس حداقل سه ویژگی برشمرده می‌شود:

🔸 وجود تعامل بین مدرس و یادگیرنده (نه یک جریان یک طرفه که در آن تنها معلم گوینده باشد و دانش آموزان شنونده ی محض باشند.)

🔸 وجود اهداف از قبل تعیین شده (که مدرس بداند به چه هدفی این فعالیت‌ها را انجام دهد.)

🔸 ایجاد فرصت و فضای مناسب برای یادگیری. (تا یادگیرنده بتواند در بهترین زمان و فضای ممکن موضوع را فرا بگیرد)

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید:

حال نوبت به آن رسیده است تا شما معلم گرامی با برترین روش های تدریس در جهان آشنا شوید تا کلاسِ درسی، جذاب و تاثیرگذار داشته باشید.

یادگیری انفرادی

راهبرد یادگیری انفرادی، به معلمین کمک می‌کند که باتوجه به سبک یادگیری هر دانش‌آموز تدریس کرده و تک تک دانش‌آموزان را درگیر کند. برطبق نظریه هوش چندگانه هاوارد گاردنر، هر شخص دارای ذهنی متفاوت است، و درنتیجه هر شخص بطور متفاوتی اطلاعات را آموخته و درک می‌کند. آموزش متمایز راهی برای برآورده کردن نیازهای تمام دانش‌آموزان ارائه می‌کند. در یادگیری انفرادی، شاگردان بر اساس استعداد و تواناییشان در موارد درسی، پیش می‌روند. این روش بر مفهوم شاگرد محوری تبیین شده است و روحیه استقلال طلبی شاگردان، را در اجرای پروژه‌های کوچک و بزرگ درسی تقویت می‌کند.

یادگیری مشارکتی

یادگیری مشارکتی این فرصت را به دانش‌آموزان می‌دهد تا با دیگران کار کنند و دیدگاه‌های مختلف را ببینند. پژوهش نشان می‌دهد که دانش آموزان هنگام کارهای گروهی نسبت به کارهای فردی، بطور موثرتری یاد می‌گیرند و همچنین کارهای گروهی اعتماد بنفس دانش‌آموزان را نیز افزایش می‌دهد.

این تکنیک به این دلیل موثر است که دانش‌آموزان مسئول یادگیری یکدیگر می شوند، و دانش‌آموزان به‌سرعت می‌فهمند که هر عضو گروه دارای یک ویژگی مهم و برابر است که به گروه کمک می‌کند تا تکلیف را بطور موفقیت‌آمیز تکمیل کنند. بعبارت دیگر، در این روش تدریس، کلاس درس برای انجام حل یک مسئله یا پروژه ای، به گروه های کوچک تقسیم می شوند و هر کدام قسمتی از کار را بر عهده می گیرند. در سراسر این راهبرد، دانش‌آموزان در معرض مهارت‌های بسیاری قرارگرفته و آنها را به‌کار می‌گیرند. برقراری ارتباط، مهارت‌های حل مسئله، شناخت  و تفکر انتقادی که تمام آنها برای داشتن تحصیلاتی موفق ضروری هستند.

یادگیری مبتنی بر پروژه    

یادگیری مبتنی بر پروژه نیز از روش‌های مدرن آموزش محسوب می‌شود. در این روش فرض بر اینست که دانش آموزان ، به مسئولیت ‌های واقعی همراه با یادگیری دست یابند. بر اساس تغییرات مدام دنیای صنعت، مشخص شده است که آموزش و یادگیری به طور کلی، باید نگرشی متفاوت از روش‌های سنتی داشته باشد. دانش‌آموزان امروزی با آینده‌‌ای بسرعت در حال تغییر مواجه هستند که نیازمند مهارت‌های انسانی منحصربفرد، سازگارپذیری و توانایی برای مدیریت پروژه و افراد می‌باشد.

یادگیری مبتنی بر پروژه

نگرانی‌های رایج مرتبط با روش یادگیری مبتنی بر پروژه، حول این محور هستند که در این روش، دانش آموزان، از مباحث نظری دور می‌شوند و از آنها بیشتر تکنسین می‌سازد تا یک تئوریسین و مهندس واقعی.

معلمان، نقش منحصر به فردی را در PBL ایفا می‌کنند، بنحوی که آنها به جای آن که صرفاً مدرس باشند، به رهبر تبدیل می‌شوند و به دانش آموزان خود کمک می‌کنند تا پروژه‌های چالش برانگیز خود را به پیش ببرند.

اگر این روش را به صورت ساده بیان کنیم، شامل موارد زیر خواهد بود:

🔸 طرح مسئله دنیایی واقعی (real world problem) توسط مربی

🔸 درخواست از دانش آموزان برای شرکت در بحث و اظهار نظر

🔸 ایجاد یک بارش فکری عظیم توسط دانش آموزان و مدیریت این بارش فکری، توسط معلم

🔸 ایجاد گروه‌های کوچک برای تحقیقات و حرکت به سوی راه حل

🔸 رسیدن به یک راه حل مشترک توسط خرد جمعی

در ابتدا ممکن است معلمان، اعتماد به نفس خود را از دست دهند و یا احساس کنند که روند یادگیری دانش آموزان، بشدت آهسته است. برای این منظور معلمان باید پیشرفت گروه‌های مختلف را کنترل کنند. گاهی لازم است منابع و مراجع درست را در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

ارزشیابی تکوینی (Formative Assessment)

شاید ارزشیابی تکوینی، ساده‌ترین روشی باشد که معلمان و اساتید می‌توانند در آموزش خود از آن استفاده کنند. ارزشیابی تکوینی اساساً با روش سنتی ارزیابی، کلی تفاوت دارد. در ارزشیابی تکوینی بجای قضاوت درباره‌ی این موضوع که آیا یک دانش آموز در پایان دوره‌ی درسی به اهداف خود رسیده است یا نه، با قرار دادن ارزیابی‌های دوره‌ای، اطلاعات لازم را، ارزشیابی کلی دانش آموز، فراهم می‌کند. در این روش لازم نیست که با یک امتحان پایان‌ترم، تمام ارزیابی‌ها صورت پذیرد. بلکه می‌توان با برگزاری ۳ یا ۴ آزمون میان‌دوره‌ای، به این نتیجه‌گیری رسید.

ارزشیابی تکوینی می‌تواند در مقایسه با ارزشیابی کلی، استرس به مراتب کمتری در دانش آموزان و حتی در معلمان ایجاد کند که خود بخش بسیار مهمی از یادگیری است.

آموزش سازنده  (Maker Education)

این نوع آموزش از رویکرد‌های آموزش مبتنی بر پروژه و تکیه بر مهارت‌های یادگیری و مشارکتی استفاده می‌کند. در آموزش سازنده، دانش آموزان در محیط‌های واقعی‌تر کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود گرد می‌آیند و به گروه‌های سازنده تقسیم می‌شوند. دانش آموزان با حضور در این فضاها روی نمونه‌سازی و باز پرداخت نمونه‌ها و اشیاء موجود و ایجاد اختراعات و نوآوری‌های جدید کار می‌کنند. همه تمرکز آموزش سازنده این است که به دانش آموزان شانسی دهد تا جنبه‌های خلاقیت خود را بروز دهند و همچنین مسیر واقعی برای نشان دادن آن خلاقیت، داشته باشند.

 آموزش سازنده نه تنها برای دانش آموزان جذاب است بلکه برای معلمان نیز روح بخش خواهد بود. آنها از فضای کلاسی که تمام هفته را در آنجا می‌گذرانند خارج می‌شوند و در محیط‌های جذابی گرد‌ هم جمع می‌شوند که حتی فکر کردن به آن هم، نشاط آور است

استفاده از فناوری در روش تدریس در کلاس درس

ادغام کردن فناوری با کلاس درس، راهی عالی برای توانمندسازی دانش‌آموزان برای مرتبط ماندن با این حیطه ی فناوری است. تحقیقات نشان می دهد درس‌هایی که با فناوری تدریس می‌شوند به دانش‌آموزان انگیزه داده و مدت بیشتری آنها را درگیر می‌کنند.

 فناوری در کلاس

برخی از مثال‌های استفاده از فناوری در کلاس درس این است که از درس‌های ‌مبتنی بر اینترنت یا یک وبکوئست یا جستجوی وبی(Web quest) استفاده کنیم، از شیوه‌های ارائه‌ای مانند ویدیو، انیمیشن یا دیگر شیوه‌های تصویری استفاده کنیم، از یک تبلت یا آیپد استفاده کنیم، کلاسمان را به یک سفر در محیط مجازی ببریم، آنها را در یک پروژه تحقیقی آنلاین مشارکت دهیم، یا حتی یک وبسایت کلاسی بسازیم. هریک از این راهبردهای ادغام فناوری تاثیر مثبتی بر یادگیری دانش‌آموزان می‌گذارد.

بعنوان کلام آخر، یک معلم باتجربه می‌داند که تمام این روش تدریس هایی که استفاده می شود، موثر نیستند. مزایا و معایبی در تمام راهبردها وجود دارد، و بسته به سبک تدریس شما و روش یادگیری دانش‌آموزانتان، خواهید فهمید که کدام راهبردها موثر هستند و کدام راهبردها ناموثرند. به مقداری آزمون و خطا نیاز دارید، اما ارزش امتحان کردن را دارد.

روش تدریس در دانشگاه , بهترین روش تدریس , انواع روش تدریس را نام ببرید , روش تدریس خلاق در ابتدایی , مقاله روش تدریس , انواع روش تدریس آزمایشگاهی , روش تدریس موفق

Avatar
زهرا خوش کلام وب‌سایت
زهرا خوش کلام هستم...کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار... عاشق کارای تحقیقاتی و تولید محتوام... به حوزه ی بازاریابی علاقه مندم... مسئول تولید محتوای تیم کلاسه م... سرسختانه واسه ی هدفام میجنگم

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *