روش تدریس سنتی یا جدید؛ انتخاب شما کدام است؟

روش تدریس سنتی یا جدید؛ انتخاب شما کدام است؟

5٫0 rating based on 1,234 ratings

روش تدریس سنتی یا روش تدریس جدید؛ مسأله این است…

انتخاب روش تدریس، یکی از مراحل مهم طراحی آموزشی است.

معلم، بعد از انتخاب محتوا و قبل از تعیین وسیله، باید خط‌مشی و روش مناسب تدریس خود را انتخاب کند،چون خط‌مشی معلم و روش تدریس او، چگونگی فعالیت شاگردان را برای رسیدن به هدف‌های آموزشی مشخص می‌سازد.

در واقع، به مجموعه تدابیر منظمی که معلم برای رسیدن به هدف، با توجه به شرایط و امکانات، اتخاذ می‌کند روش تدریس می‌گویند.

روش تدریس، مجموعه فعالیت های برنامه ریزی شده ای است که در نهایت، نه برای ارائه ی تدریس بهتر، بلکه برای یادگیری هر چه بهتر دانش آموز، بکار می رود.

بنابراین روش تدریس، ابزاری است که معلم، با تدبیر و ابتکار خود، آنها را بکارمی گیرد  تا هدف های آموزشی مورد نظرش، بهتر تحقق یابند.

بیشتر بخوانید: روش تدریس و نقش انواع سبک یادگیری در انتخاب آن

معلم بدون شناخت روش‌های مختلف تدریس، هرگز قادر به انتخاب صحیح آن نخواهد بود.

همه ما در زمان تحصیلمان در مدرسه، معلمانی داشتیم که روش تدریس خاصی داشتند. برخی، بسیار جذاب و گیرا و برخی دیگر، بسیار کسل کننده و خسته کننده…

یک روش تدریس که، گاهی اوقات باعث میشد با عشق و علاقه، درسی را دنبال کنیم و یا به کُل، از آن درس، بیزار شویم!

معلمانی که با بازی و آموزش‌های جالب، داستان و کارگروهی و… به ما درس می دادند و روش‌های تدریس متنوعی داشتند و از آن طرف، معلمانی که با تهدید و فریاد، کلاس خود را، مدیریت می کردند.

معلم‌های کارآمد و موفق، همیشه در جستجوی راهبردهای تدریس جدید و هیجانان انگیزی هستند که دانش آموزان را مشتاق و با انگیزه سازند.

چه یک معلم تازه‌کار باشید و چه یک معلم باتجربه، ممکن است احساس کنید که تمام شعارها، نظریه ‌ها، و راهبردهای جدید آموزشی ای که وجود دارند، شما را غرق خود کرده اند.

با وجود تمام این اطلاعات، تصمیم‌گیری درمورد اینکه کدام راهبرد یا روش تدریس، برای کلاس شما مناسب هستند، کار دشواری است.

هر چه بیشتر که با روش‌های تدریس آشنا باشید، در موقعیت‌های مختلف، برای رسیدن به مقاصد آموزشی، آزادی عمل بیشتری خواهید داشت.

در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از روش های مختلف تدریس سنتی و جدید آشنا کنیم تا بتوانید با علم و آگاهی بیشتر، هوشمندانه از این تکنیک ها در تدریس خود استفاده کنید.

لازم به ذکر است که مقایسه و معرفی این روش‌ تدریس سنتی و روش‌ تدریس جدید، به هیج‌وجه برتری یک روش را بر روش دیگر مشخص نمی‌کند.

هر روش در یک موقعیت خاص و با محتوا و شاگردان خاص، ممکن است کارایی خاصی داشته باشد.

اغلب صاحب‌نظران تربیتی در فرایند تدریس، روش‌های ترکیبی را بیشتر از روش‌های ویژه توصیه می‌کنند و تأثیر آنها را در یادگیری دانش‌آموزان بیشتر احساس می‌کنند.

بیشتر بخوانید: روش تدریس و تأثیر آن بر جذب یا دفع مخاطب

در ادامه شما را با برخی از روش های تدریس سنتی و جدید آشنا می کنیم و امیدواریم بهترین بهره را از آن ببرید

معرفی برخی روش تدریس سنتی:

معرفی برخی روش تدریس جدید:

Avatar
زهرا خوش کلام وب‌سایت
زهرا خوش کلام هستم...کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار... عاشق کارای تحقیقاتی و تولید محتوام... به حوزه ی بازاریابی علاقه مندم... مسئول تولید محتوای تیم کلاسه م... سرسختانه واسه ی هدفام میجنگم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *