با این روش تدریس، مخاطبانتان میخکوب شما می شوند.

با این روش تدریس، مخاطبانتان میخکوب شما می شوند.

5٫0 rating based on 1,234 ratings

روش تدریس خود را با چاشنی طنز، لذت بخش تر و تاثیر گذارتر کنید.

روش تدریس و چگونگی برقراری ارتباط مناسب و صحیح با دانش آموزان، از جمله موضوعات مهمی است كه توجه به آن، می تواند بشکل موثری، باعث بهبود و ارتقای كیفیت آموزشی در مدارس گردد.

مدیریت درست ارتباط معلم با دانش‌آموز، به اندازه روش تدریس و آموزش، موضوعی مهم و کلیدی است. در محیطی كه دانش آموز با معلم خود از لحاظ روحی و عاطفی، احساس نزدیكی نكند و از او بترسد و یا به او، اعتماد نداشته باشد، طبیعتاً یادگیری، به نحو احسن انجام نمی گیرد.

دیگر مقالات تخصصی ما در این زمینه را، اینجا بخوانید.

به تجربه نشان داده شده است كه حتی اگر دانش آموزی به درسی علاقه‌مند هم نباشد ولی معلم آن درس را دوست بدارد و با او ارتباط روحی و عاطفی خوبی برقرار کرده باشد، آن درس را بخاطر معلم مورد علاقه ی خود، می خواند و چه بسا كه بدنبال علاقه به معلم، به آن درس نیز علاقه‌مند شود.

از دید اساتید و بزرگان حوزه ی آموزشی، امروزه معلمی نوعی هنر محسوب می شود و معلم خوب و شایسته، فردی است که علاوه بر داشتن علم و دانش کافی، به رموز و ریزه کاری های این فنون نیز کاملاً آشنا بوده و بداند چگونه تدریس کند، چه هدفی را دنبال نماید و برای رسیدن به آن اهداف، از چه وسایلی استفاده کند.

همراه کردن کلاس درس و تدریس با چاشنی طنز، تکنیکی ساده و عالی برای تعامل بهتر و مناسب تر شما با دانش آموزان و مخاطبان تان است.

معمولا همیشه بهترین و به یادماندنی ترین کلاس های درس در نگاه ما، کلاس های شاد و پرخنده هستند.

محققین معتقدند که استفاده از تکنیک طنز و شوخ طبعی در تدریس و آموزش، می تواند اثرات مثبتی بر جو کلاس درسی بگذارد.

چرا باید در کلاس درس، از طنز و شوخ طبعی استفاده کنیم؟

طنز و شوخ طبعی در سخنرانی و تدریس، یکی از بهترین سلاح‌های مدرس برای بالا نگه داشتن سطح انرژی مخاطب است.

شوخی كردن بجا در كلاس درس، هم موجب تلطیف فضای درسی خواهد شد و هم از فشار دروس سخت می كاهد.

وقتی معلمی، شوخ طبع باشد و از طنز در کلاس درس خود استفاده کند، باعث خواهد شد دانش آموزان با اشتیاق و علاقه ی بیشتری، با مدرس خود همراه شده و از آموزش او بیشتر لذت ببرند.

بعلاوه، استفاده از طنز در آموزش، نشان دهنده ی حرفه‌ای بودن مدرس است.

طنز، محبوبیت و قابل اعتماد بودن معلمان را بالا می برد، کیفیت رابطه ی مابین دانش آموز و معلم را بهبود بخشیده و استرس و اضطراب را بشکل محسوسی، کاهش می دهد و کلاس درس را به محیطی مفرح و لذت بخش برای یادگیری دانش آموز تبدیل می نماید.

البته باید مواظب بود كه شوخ طبعی، شكل تمسخر و ریشخند دانش آموزان را به خود نگیرد؛ چرا كه استهزای دانش‌آموز به خصوص در حضور دیگران، نه تنها موجب تنفر وی از درس می شود بلكه گاهی اوقات باعث ایجاد صدمات روحی زیادی خواهد شد.

برخی محققین معتقدند معلمان باید همانند طبیبان، اعتماد دانش آموز را به دست آورند تا روابط معناداری برای آموزشی موفقیت آمیز داشته باشند.

وقت مناسب برای شوخ طبعی معلم در حین تدریس چه زمانی است؟

گاهی موقعیتی خاص و با قابلیت طنز و شوخی در حین تدریس شما پیش می‌آید که روال عادی و معمول کلاس را برهم می زند.

بطور مثال، بین تدریس زنبوری وارد کلاس مي‌شود و حواس دانش‌آموزان را پرت مي كند، یا از بیرون کلاس، صدای بلندگوی دست‌فروشان یا صداي پرندگانی مثل کلاغ یا خروس به گوش می‌رسد که موجب برهم زدن تمرکز دانش‌آموزان می شود.

در این موقعیت، بهتر است با حفظ آرامش خود، همراه دانش‌‌آموزان بخنديم و از موقعیت طنز پیش آمده، همراه با تکنیک شوخ طبعی خود برای مديريت هر چه بهتر کلاس و دانش آموزان، استفاده بهینه نماییم.

از چه منابعی می توان برای شوخ طبعی سر کلاس درس بهره گرفت؟

حکایت های شیرین فارسی را یاد مبر!

یکی از بهترین و ابتدایی ترین منابع برای ایجاد کردن جوی شاد و طنزآمیز سر کلاس درس، بهره گیری از حکایت های شیرین فارسی است.

داستان هایی پندآموز و شنیدنی از سعدی و مولوی گرفته تا دهخدا و کیومرث صابری.

کتاب “حکایات شیرین ادبی برای کلاس درس” ؛ شامل 99 حکایت و داستان کوتاه شیرین و جذاب از ادبیات غنی ایران بهمراه شرح و معنی به قلم “اصغر کریمی” و کتاب “قصه های خوب برای بچه های خوب”، به قلم “مهدی آذر یزدی” نیز، گزینه های خوبی برای تلطیف سازی کلاس درس با استفاده از این شیوه است.

گاهی از خاطرات شخصی تان، برایشان خاطره تعریف کنید!

بیان خاطرات شخصی در جمع، باعث ایجاد حس دوستانه و صمیمیت بیشتر مابین شما و مخاطب تان که دانش آموزان هستند، می شود و تاثیرات مثبت و موثری در مدیریت ارتباط شما خواهد داشت.

از نقش ضرب المثل های شیرین و مشهور فارسی، برای تاثیرگذاری بیشتر آموزشتان، غافل نشوید.

 یکی از دیگر منابعی که باعث تثبیت و ماندگاری هرچه بیشتر کلام ما را در ذهن مخاطب، می شود، استفاده از ضرب‌المثل‌های مشهور فارسی است.

امثال و حکم دهخدا یا قند و نمک جعفر شهری و یا کتاب ضرب المثل های ایرانی در قالب اشعار طنز و شیرین به قلم پرویز فرشید مهر، از منابع معتبر و مفيد برای دسترسی به ضرب المثل های مشهور فارسی است.

همانطور که تا اینجا بیان شد، تکنیک یا روش تدریس همراه با طنز و شوخ طبعی معلم، نقش بسزایی در جذب و علاقه مندی هرچه بیشتر دانش آموز به کلاس و موضوع در حال تدریس خواهد داشت ولی شرط اصلی و اساسی استفاده از این روش تدریس، توانمندی معلم در مدیریت کلاس درس است.

اگر می خواهید روش تدریس خود را با طنز و بذله گویی، جذاب تر و تاثیرگذارتر کنید و مخاطبان تان را میخکوب تدریس خود نمایید، ملزم به رعایت یکسری اصول و قوانین هستید:

📌 اول اینکه قبل اینکه پای شوخی و خنده، به کلاس درستان باز شود، مطمئن شوید که توانایی کنترل و مدیریت کلاس و دانش آموزانتان را دارید و شوخ طبعی شما، نظم کلاس تان را برهم نمی ریزد.

📌 مهارت درست خنداندن را یاد بگیرید. مهارت خنداندن نیز، مانند هر مهارت دیگری، قابل یادگیری است. پیشنهاد ما برای تسلط به این مهارت، دیدن سخنرانی و تدریس اساتید مطرحی است که بخوبی از طنز در کلاس خود استفاده می کنند؛ مانند “سرکن رابینسون” که الگوی خوبی در این زمینه است.

📌 از اتفاقات ساده، طنز موقعیت بسازید. حاضر جواب بودن یا همان داشتن هوش کلامی بالا، به شما کمک می کند تا درهر لحظه، آمادگی تبدیل اتفاقات به موقعیت طنز و بامزه را داشته باشید و از این مهارت، بعنوان شیوه ای برای جذب بیشتر مخاطب، استفاده کنید.

📌 از زبان بدن استفاده کنید. حتما لازم نیست برای ایجاد طنز در کلاس، جوک تعریف کنید. گاهی یک سکوت معنادار یا حالت تعجب شما از رخداد یک اتفاق سر کلاس، می تواند زمینه ساز ایجاد موقعیتی طنز در کلاس شود و دقایق شاد و مفرح، برایتان فراهم کند.

📌 در شوخی کردن ها؛ حواستان به خطوط قرمز و زنگ خطرها باشد. هیچوقت با مذهب، قومیت و موارد اینچنینی، شوخی نکنید که عواقب خوبی بدنبال نخواهد داشت.

هدف ما در این مقاله، آشنا کردن شما با یک تکنیک آموزشی موثر و جذاب برای تدریس شما معلم گرامیست ولی مجدداً تاکید می کنم که:

وقتی به سراغ استفاده از این روش تدریس بروید که مدیریت کلاس درس خود را، خوب بلد باشید.

Avatar
زهرا خوش کلام وب‌سایت
زهرا خوش کلام هستم...کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار... عاشق کارای تحقیقاتی و تولید محتوام... به حوزه ی بازاریابی علاقه مندم... مسئول تولید محتوای تیم کلاسه م... سرسختانه واسه ی هدفام میجنگم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *