آموزش مدرس و راهکارهایی برای بکارگیری هوش های چندگانه در تدریس

آموزش مدرس و راهکارهایی برای بکارگیری هوش های چندگانه در تدریس

5٫0 rating based on 1,234 ratings

راهکارهایی برای آموزش مدرس در بکارگیری هوش های چندگانه

احساس نیاز به آموزش مدرس از آنجایی نشأت گرفت که مطالعات بسیاری در سراسر جهان نشان داد که آنچه موجب نگرانی و دلسردی دانش آموزان می شود، لزوماً مباحث درسی نیست بلکه روش تدریس ارائه شده برای آنهاست.

مطالعات بسیاری در سراسر جهان نشان داد که آنچه موجب نگرانی و دلسردی دانش آموزان می شود، لزوماً مباحث درسی نیست بلکه روش تدریس ارائه شده برای آنهاست.

در این مقاله ی کاربردی و مفید، قصد داریم راهکارهای مبتنی بر هوش های چندگانه که در آموزش مدرس مطرح می شود را با هم مرور می کنیم. بدین منظور، ایده هایی به تفکیک هر هوش، برای تدریس بیان می کنیم.

پیشنهاد می شود برای درک بیشتر روی موضوع، حتماً ابتدا مقاله ی زیر را بخوانید.

آموزش مدرس و ارتباط آن با هوش های چندگانه https://bit.ly/35TR3zn

کاربرد هوش موسیقیایی در آموزش مدرس:

کاربرد هوش موسیقیایی در آموزش مدرس

بعنوان مدرس، برای کمک به افراد با هوش موسیقیایی بالا در یادگیری، می‌توانید از این طریق عمل کنید:

🔶 هر جا که می‌توانید از آهنگ‌ها و موسیقی استفاده کنید. برای مثال، جدول ضرب را با یک ریتم آهنگین بخوانید و دانش‌آموزان را تشویق کنید آن را به طور آهنگین به ذهن بسپارند. یا در درس ادبیات، می توان از پخش صدای خوانندگانی که شعر ها را خوانده اند، استفاده کرد.

🔶 به دانش‌آموزان اجازه بدهید اگر دوست دارند هنگام حل مسئله و تمرکز بر مباحث و هنگام مطالعه از یک موسیقی پس‌زمینه استفاده کنند. موسیقی به آنها آرامش می‌دهد و کمک می‌کند بیشتر روی مباحث درسی متمرکز شوند.

🔶 دانش‌آموزان را تشویق کنید نواختن یک ساز را آغاز کنند و موسیقی بیاموزند. تحقیقات زیادی، رابطه بین یادگیری موسیقی و ریاضی را به اثبات رسانده‌اند.

کاربرد هوش کلامی در آموزش مدرس

دانش‌آموزان با این هوش، از طریق صحبت کردن، نوشتن و خواندن می‌آموزند. بنابراین باید سعی کنید ارتباطی را بین زبان و درس مورد نظر، برقرار کنید.

🔶 درس را توضیح دهید. نوع دیدگاه خود را به مباحث مطرح کنید. در مورد موضوعات درس، در کلاس بحث کنید و از دانش‌آموزان نیز بخواهید نظر دهند و دیدگاهشان را بیان کنند.

🔶 سعی کنید کلمات و اصطلاحات علمی رایج در ریاضی را برای دانش‌آموزان موشکافی کنید و ریشه کلمات را بیابید. برای مثال وقتی به مبحث مثلث‌ها می‌رسید، توضیح بدهید مثلث یعنی چه، یا اینکه مثلث متساوی‌الاضلاع، یا متساوی‌الساقین، چه معنای لغوی دارد. وقتی دانش‌آموزان با ریشه یک لغت یا اصطلاح آشنا می‌شوند، درک عمیق‌تری نسبت به خصوصیات آن در درس مورد نظر نیز کسب می‌کنند.

کاربرد هوش بدنی – حرکتی در آموزش مدرس

کاربرد هوش بدنی – حرکتی در آموزش مدرس

دانش‌آموزانی که هوش حرکتی بالایی دارند، عاشق جست و خیز و حرکت هستند. این افراد از ساکن نشستن و گوش‌دادن به سخنرانی‌های طولانی خسته می‌شوند. آنها نیاز دارند هنگام یادگیری، قسمتی از بدن خود را حرکت دهند.

🔶 به این دانش‌آموزان اجازه بدهید آزادانه در کلاس حرکت کنند. اگر لازم است جلوی تخته بیایند یا به میز همکلاسی‌های خود سرکشی کنند.

🔶 اجازه بدهید اگر دوست دارند وقتی شما مشغول تدریس هستید، بایستند یا کمی در جای خود جا به جا شوند. حرکت به جای اینکه سبب حواس پرتی آنها شود، به آنان تمرکز بیشتری می‌بخشد.به این دانش‌آموزان کمک کنید برای درک مباحث از بدن خود استفاده کنند. حرکت دست‌ها و انگشتان و یا حتی قسمت‌هایی از بدن می‌تواند به آنها کمک کند بین مفاهیم و بدن خود ارتباط ایجاد کنند. استفاده از انگشتان برای شمردن در سال‌های اول ابتدایی به این دانش‌آموزان کمک زیادی می‌کند. استفاده از ابزار و وسایل کمک‌آموزشی که قادر به جا به جا کردن آنها باشند، به این کودکان امکان درک عمیق تر را می‌دهد.

🔶 مباحث درسی را با حرکت و جنبش مخلوط کنید. اگر شکل‌های هندسی را درس می‌دهید، با گچ روی زمین، مثلث یا مربع بکشید و از این دانش‌آموزان بخواهید روی رأس‌های آن بایستند یا از روی اضلاع حرکت کنند. کارهای دستی مثل ساختن احجام هندسی و حرکت در فضای کلاس به درک مباحث ریاضی کمک می‌کند.

🔶 دانش آموزان را ترغیب کنید درمورد موضوعات مختلف کاردستی بسازند، و یا آزمایش ها خود انجام دهند.

کاربرد هوش فضایی – دیداری در آموزش مدرس

دانش‌آموزان دارای هوش فضایی-دیداری بالا، نگاه تیزبین و دقیقی دارند. آنها بر قدرت بینایی خود برای یادگیری متکی هستند و از طریق دیدن می‌آموزند. بنابراین، برای بکارگیری قدرت دیداری و تجسم فضایی این دانش‌آموزان در تدریس از این روش‌های استفاده کنید:

🔶 مراقب باشید که وقت کلاس را تنها به سخنرانی نگذرانید. هنگام توضیح دادن درس، مرتب از تصاویر و رسم اشکال و نمودارها روی تخته استفاده کنید.

🔶 از اَشکال، نمودارها، جداول و احجام برای توضیح مفاهیم درس استفاده کنید و دانش‌آموزان را برای استفاده از آنها تشویق کنید. از آنها بخواهید مفاهیم درس را روی دفترشان طراحی کنند، نمودار رسم کنند، شکل بکشند. حتی می‌توانند از اشکال یا طرح‌های کمیک و طنز برای یادسپاری مفاهیم درسی در حاشیه کتاب‌ها یا دفاتر خود استفاده کنند.

🔶 برای توضیح مفاهیم و مطالب از محیط پیرامونی مثال بزنید. برای نمونه، درس کسر را با تجسّم یک پیتزا و تقسیم آن ارتباط دهید. از شکل کندوی زنبور عسل برای توضیح شش ضلعی‌ها استفاده کنید. به کودکان کمک کنید درس را در محیط زندگی واقعی خود تجربه کنند و نمادهای مهم را به خاطر سپارند. برای حفظ لغات جدید نیز تصویر بسیار کارامد است.

کاربرد هوش منطقی – ریاضی در آموزش مدرس

کاربرد هوش منطقی – ریاضی در آموزش مدرس

در کلاس برای کمک به دانش‌آموزان دارای هوش منطقی بالا از این روشها استفاده کنید:

🔶 بکارگیری محاسبات ذهنی را تشویق کنید. بگذارید این دانش‌آموزان از ذهن خود برای انجام عملیات ریاضی و حل مسائل استفاده کنند. این افراد در استفاده از محاسبات ذهنی، سرعت بالاتری نسبت به استفاده از وسایل کمک آموزشی دارند.

  🔶 از این دانش‌آموزان بخواهید قبل از حل مسئله یا پاسخ به یک سوال، نتیجه آن را حدس بزنند. این روش به آنها کمک می‌کند با استفاده از محاسبات ذهنی، روابط بین اعداد و معادلات را کشف کنند.

🔶 موقع تدریس هر مبحث، آن را با سایر مباحث نیز مرتبط کنید. برای مثال وقتی کسر یک دوازدهم را آموزش می‌دهید، به موضوع ساعت، خواص دایره و همین‌طور درجات (360 درجه) اشاره کنید. این دانش‌آموزان از برقراری روابط منطقی بین مباحث و مفاهیم مختلف لذت می‌برند و یادگیری عمیق‌تری کسب می‌کنند.

کاربرد هوش میان فردی (اجتماعی) در آموزش مدرس

کاربرد هوش میان فردی (اجتماعی) در آموزش مدرسه

افرادی که هوش اجتماعی بالایی دارند، از مصاحبت و دوستی با دیگران لذت می‌برند این افراد کارهای گروهی و با هم بودن را دوست دارند و در کنار دیگران می‌آموزند. بنابراین در کلاس از این راهکارها استفاده کنید:

🔶 کلاس را به چند گروه تقسیم کنید و این افراد را در گروه‌های دو یا چند نفره قرار دهید. به هر گروه، تکالیف و تمرینات مختلفی بدهید و بخواهید به کمک یکدیگر مباحث درس را تمرین کنند.

🔶 بیوگرافی بزرگان را در کلاس تعریف کنید و در مورد زندگی و فعالیت‌های آنان داستان‌های جالبی تعریف کنید. برای مثال، وقتی قانون فیثاغورث را درس می‌دهید، گریزی هم به زندگی او بزنید. شرح حال این بزرگان به کودکان انگیزه می‌دهد و احساس همزادپنداری را در آن تقویت می‌کند، چرا که هوش اجتماعی بالا، با احساس همدلی و درک دیگران، رابطه مستقیمی دارد.

🔶 به این دانش‌آموزان فرصت دهید حتی بعد از ساعت کلاس نیز با شما در ارتباط باشد و سوالات خود را از شما بپرسد. البته این دانش‌آموزان به سبب هوش اجتماعی بالای خود، به طور ذاتی محبوب و دوست داشتنی هستند و بعید است شما بتوانید درخواست آنها را برای پاسخ به سوالاتشان و راهنمایی خارج از کلاس، رد کنید.

کاربرد هوش درون فردی در آموزش مدرس

کاربرد هوش درون فردی در آموزش مدرسه

آنها معمولا برای یادگیری به خلوت و تنهایی نیاز دارند. برای تدریس به دانش‌آموزانی با هوش درون‌فردی بالا از این روش‌ها استفاده کنید:

🔶 با این دانش‌آموزان به طور اختصاصی صحبت کنید و از آنها بخواهید به شما توضیح دهند که چگونه به ریاضی نگاه می‌کنند. چه احساس و چه نگرانی‌هایی دارند. بگذارید پروسه تفکر خود و راه‌حل مسائل را برای شما توضیح دهند.

🔶 به این دانش‌آموزان فرصت دهید، روش خاص خود را برای حل مسئله بیابند. ریاضی را به روش خود حل کنند و با آن ارتباط برقرار کنند.

🔶 از احساسات و افکار خود در حل مسائل برای آنها مثال بزنید مثلا بگویید که وقتی یک مسئله را حل می‌کنید چه راه‌هایی را امتحان می‌کنید؟ چه احساساتی دارید و برای پیدا کردن پاسخ، چه تلاشی می‌کنید؟

🔶 به این کودکان فرصت دهید به تنهایی و با تمرکز بالا مشغول حل تمرینات و درس خواندن شوند، آنها را به اجبار وادار به شرکت در گروه ها نکنید اجازه بدهید در خلوت خود فکر کنند.

برای آموزش مدرس موثر پس از ذکر این مثال ها، لازم است از مدرسین عزیز بخواهیم مثال های جدیدی ارائه دهند و خود فعالیت های مناسب طراحی کنند.

Avatar
زهرا خوش کلام وب‌سایت
زهرا خوش کلام هستم...کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار... عاشق کارای تحقیقاتی و تولید محتوام... به حوزه ی بازاریابی علاقه مندم... مسئول تولید محتوای تیم کلاسه م... سرسختانه واسه ی هدفام میجنگم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *