آموزش تدریس برای معلمان نوپا و تازه کار

آموزش تدریس برای معلمان نوپا و تازه کار

5٫0 rating based on 1,234 ratings

مسأله ی آموزش تدریس برای معلمان نوپا و تازه کار؛ نیاز فراموش شده ی نظام آموزشی کشور

چرایی نیاز به آموزش تدریس برای معلمان تازه کار؟

ما را در ویرگول نیز بخوانید:

https://bit.ly/2ocL7Re

یکی از نگرانی هایی که اکثریت معلمان و اساتید تازه‌کار در اولین جلسه تدریس خود، با آن مواجهه هستند، چگونگی نحوه ی اولین برخورد شما بعنوان معلم، با دانش آموزان و اداره ی اولین جلسه ی کلاس درس است.

از آنجایی که متأسفانه در سیستم آموزشی ما، نگاه ویژه ای به مسأله ی آموزش تدریس برای معلمان تازه کار، صورت نگرفته است، همواره این نگرانی و مشکل، بر قوت خود استوار باقی مانده است.

 

 

 

در این مقاله پرکاربرد و مورد نیاز، قصد داریم بمنظور آموزش تدریس برای معلمان نوپا و مبتدی و رفع دغدغه ها و نگرانی های آنان از تدریس در جلسات اول، به ارائه نکات مهم و کلیدی برای کمک به آنان بپردازیم.

 

 

معمولاً سال اول تدریس هر معلم، با این دغدغه ها و نگرانی ها، توأمان است:

🔹 « جلسه اول کلاس رو چطور شروع کنم؟ »

🔹 « توی جلسه اول کلاس چی بگیم اصلاً؟ »

🔹 « چطور استرسم رو توی جلسه اول کم کنم؟ »

🔹 « اگه دانش آموز سوالی پرسید که جوابش رو بلد نبودم، چکار کنم؟ »

🔹 « چطور کلاس رو از همون جلسه اول کنترل کنم؟ »

اولین نکته ای که درامر آموزش تدریس برای معلم مطرح می شود، توجه به چگونگي برخورد او با دانش‌آموزان، در اولين روزهاي حضور او در كلاس درس است که يكي از عوامل بسيار مهم در موفقيت یک معلم بشمار آمده و متأسفانه در خيلي از مواقع، مورد غفلت قرار مي‌گيرد.

یكي از اصول اساسی آموزش موفق، اینست كه معلم، در نگاه دانش‌آموزان، بعنوان چهره‌اي محبوب و دوست‌داشتني جلوه كند.

با اين وي‍ژگي است كه، دانش‌آموز مي‌تواند با برقراري يك رابطه عاطفي مثبت، به معلم خود اعتماد كند، به درس و مدرسه علاقه‌مند شود و انگيزش دروني او برانگيخته شود. شرط لازم برای برقراری این ارتباط مثبت بین معلم و دانش‌آموز هم، این است که آن ها نسبت به یکدیگر، سابقه ذهني منفي نداشته باشند.

آموزش تدریس برای معلم تازه کار
معلم محبوب

اگر در اين روزهاي آغازین سال تحصیلی ، نگرش منفي نسبـت به معلم در ذهن دانش‌آموز ايجاد شود، ذهنيت او نسبت به معلم و تدابير تربيتي او، بشدت تحت تأثير قرار مي‌گيرد و تا آخر سال، تلاشهاي معلم برای دانش آموز، بي‌ثمر يا كم ‌ثمر خواهد شد.

فرض كنيـد دانش آموزی بعد از ورود به مدرسه، با استقبال گرم و لبخند محبت‌آميز معلمش، مواجه شود. پس از تكرار اين رفتار براي چند روز از سوي معلم، خواهيد ديد كه دانش آموز هر روز صبح، زودتر از روز قبل، خود را براي رفتن به مدرسه آماده مي ‌كند و با چهره‌اي خندان و خوشحال راهي مدرسه مي‌شود.

حال در مقابل، دانش آموز ديگري را درنظر بگيريد كه در همان روزهاي اول حضور در مدرسه، بعلت چند خطاي جزئي كه شاید در اثر عدم آشنايي با مقررات مدرسه، انجام داده است، با  برخورد تند و خشن ناظم و يا مدير و يا معلم روبرو شده است، پس از گذشت اندك زماني، مشاهده خواهيد كرد كه اين كودك به بهانه‌هاي مختلف از رفتن به مدرسه سرباز مي‌زند و در لحظه‌هايي كه قرار است خود را براي رفتن به مدرسه آماده كند، تمارض به سر درد و يا بيماري ديگری می ‌كند.

بنابراین بعنوان قانون کار و زندگی خود، همیشه این جمله را به یاد داشته باشید:

عشق معجزه ی روابط است.

همانطور که در بالا هم اشاره شد، اولین ارتباطی که با دانش آموزان برقرار می کنید، نقش زیادی در قبول شما بعنوان معلم و جبهه نگرفتن در مقابل شما دارد.

هر معلم با تجربه و علاقمندی می داند که یکی از بهترین روش های آغاز اولین روز مدرسه، آشنایی با همدیگر است. پس آغاز کلاس را با آشنایی با شاگردانتان شروع کنید.

وقتی دانش آموزان درک کنند که شما به شناختن فرد فرد آنها، اهمیت می دهید، تصویر بهتری از شما در ذهن خود رسم می کنند و با شما ارتباط مثبت و احترام آمیزی برقرار می کنند.

بمنظور آموزش تدریس برای شما معلمان تازه کار، چند تکنیک برای آغاز آشنایی در جلسه اول تدریس، ارائه میکنیم.

🔶 آشنایی در کلاس عادی:

🔹🔹 لیست دانش آموزان را بردارید و یکی یکی جلو بروید.

 هر اسم را با صدای بلند بخوانید به چهره ی دانش آموزان تک به تک نگاه کنید و لبخند بزنید.

🔹🔹 از دانش آموزان بخواهید که به ترتیب ردیف، هر کدام خودشان را با صدای بلند معرفی کنند.

این روش بهتری برای یاد گرفتن تلفظ صحیح اسامی دانش آموزان است. برای اینکه این معرفی جذاب تر شود، می توانید یک یا چند سوال جالب و کوتاه هم طرح کنید. مثلاً از آنها بخواهید بعد از معرفی خودشان،  بگویند که ورزش مورد علاقه شان چیست؟ یا درسی که بیشتر از همه دوست دارند چیست؟ یا حتی درسی که از آن بدشان می آید را نام ببرند.

🔹🔹 اگر تعداد بچه ها کم باشد (زیر بیست نفر) می توانید چیدمان کلاس را تغییر دهید و صندلی ها را به طور نیم دایره بچینید.

در این صورت بچه ها می توانند چهره یکدیگر را بهتر ببینند. سپس از هر فردی که خودش را معرفی می کند بخواهید که اسامی افراد قبل از خود را بگوید.

برای مثال نفر سوم خودش را اینطور معرفی می کند: ” سلام وحید و کامران، من یاشار هستم” و نفر چهارم می گوید: ” سلام وحید، کامران و یاشار، من علی هستم.” و به همین ترتیب، پیش می روند تکرار اسامی باعث می شود هم شما و هم دانش آموزان اسامی یکدیگر را به خوبی یاد بگیرید.

🔹🔹 می توانید قبل یا بعد از معرفی اسامی، یک مصاحبه کوتاه ترتیب بدهید.

به این صورت که از بچه ها بخواهید دو به دو با هم گفتگو کنند و همدیگر را بهتر بشناسند.

از قبل چند سوال ساده طرح کنید. مثل اینکه “غذای مورد علاقه ات چیست”، “خواننده مورد علاقه ات کیست؟”، “شهری که دوست داری از آن دیدن کنی کدام است؟ ” و از این قبیل سوالات. بعد از آنها بخواهید پاسخ این سوالات را به طور کتبی به شما تحویل دهند یا برای کلاس بخوانند. البته می توانید بعد از صرف 5 تا 10 دقیقه ای که به این مصاحبه اختصاص دادید، از آن بگذرید و به سراغ فعالیت های دیگر کلاس بروید.

🔶 آشنایی در کلاس مجازی:

اگر در یک محیط آنلاین و مجازی تدریس می کنید، از این راهکارها برای آشنایی با شاگردان خود استفاده کنید:

🔹🔹 از دانش آموزان بخواهید همگی یک عکس از خودشان در پروفایل خود قرار دهند. (خود شما هم همین کار را بکنید.)

🔹🔹 از دانش آموزان بخواهید کمی در مورد خودشان و علائقشان توضیح دهند. (خود شما هم، چنین کنید)

🔹🔹 دانش آموزان را تشویق کنید اگر مایل بودند لینک عضویت خود را در شبکه های اجتماعی در صفحه درس قرار دهند و به یک گروه کلاسی مجازی بپیوندند.

🔹🔹 برای فعال نگه داشتن صفحه درسی مجازی تان سعی کنید ارتباطات و تعاملات با دانش آموزان را به جای شبکه های اجتماعی، به صفحه درس منتقل کنید و از ابزارهای ارتباطات مثل گفتگوها و چت روم های مجازی موسسه آموزشی خود استفاده کنید و بهره گیری از شبکه های مجازی دیگر مثل فیس بوک، توئیتر و غیره را برای کارهای جانبی یا اخبار خارج از محیط درس در نظر بگیرید.

در امر آموزش تدریس، تا به اینجا گفته شد که نگرش مثبت دانش آموز نسبت به معلم و کادر و فضای آموزشی، به ایجاد انس و الفت میان دانش آموز با معلم و درس و مدرسه منجر خواهد شد.

دراین راستا، در آخر مقاله، برای آشنایی هر چه بیشتر شما معلم گرامی، با عوامل موثر در مثبت شدن نگرش دانش آموز نسبت به معلم، به معرفی موارد زیر، اشاره می کنیم:

✅ همیشه و در همه حال در مقابل دانش آموزانتان مرتب و آراسته باشید.

✅ لبخندی محبت آمیز در برخورد با دانش آموزان بر لب داشته باشید و این لبخند را همواره در طول سال حفظ کنید تا دانش آموز به مهربان بودن شما ایمان پیدا کند و از اخم کردن بدون هیچ دلیلی پرهیز کنید .

✅ سرحال و با نشاط باشید ، از هرگونه خمودی ،کسل بودن ، خمیازه کشیدن و غیره پرهیز کنید.

✅ خود را بعنوان دوستی مهربان، معرفی کنید.

Avatar
زهرا خوش کلام وب‌سایت
زهرا خوش کلام هستم...کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، گرایش نرم افزار... عاشق کارای تحقیقاتی و تولید محتوام... به حوزه ی بازاریابی علاقه مندم... مسئول تولید محتوای تیم کلاسه م... سرسختانه واسه ی هدفام میجنگم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *